Oostenrijk wint Eurovisie Songfestival


Het 69e Eurovisie Songfestival is gewonnen door Oostenrijk, dat werd vertegenwoordigd door de aan de Wiener Staatsoper geschoolde zanger JJ (Echte naam: Johannes Pietsch) met het lied 'Wasted love" In het lied zingt hij over een vooralsnog onbeantwoorde liefde, waardoor hij, volgens de tekst, dreigt te verdrinken in zijn gevoelens. De act waarmee hij het lied uitvoerde oogde spectaculair: hij leek in een bootje te zitten op de oceaan en kwam in een storm terecht terwijl hij bleef zingen over de wanhoop die hij voelt omdat zijn liefde niet beantwoord wordt. 

Vooral de jury's bleken onder de indruk van deze zanger en zijn vertolking van dit lied. Oostenrijk kwam bij de puntentelling al snel op kop en bleef daar staat totdat de jurystemming was afgelopen.

De Israëlische zangeres Yuval Raphael kreeg de meeste stemmen in de televoting voor haar uitvoering van de ballad 'New day will rise' en stond, nadat haar punten van de publieksstemming bekend waren gemaakt even bovenaan het scorebord. Oostenrijk werd in de publieksstemming 4e, maar de punten die hij van het publiek kreeg waren voldoende om de koppositie in eindklassement weer over te nemen en het Songfestival te winnen met 436 punten.

Israël eindigde met 357 punten op de 2e plaats. Estland werd met het door Tommy Cash uitgevoerde lied 'Espresso macchiato' 3e. Zweden, die vooraf als topfavoriet voor de oberwinning werd gezien met het door het trio KAJ uitgevoerde sauna-lied 'Bara bada bastu'  moest genoegen nemen met een 4e plaats. 

De Nederlandse inzending 'C'est la vie'van Claude deed het vooral goed bij de jury's. Geen van de jury's gaf de 12 punten aan Nederland, wel werd er 4 keer 10 punten aan Nederland toegekend. Bij de jury's eindigde Nederland op de 5e plaats met 133 punten. De publieksstemming leverde nog 42 punten op, waarmee Nederland met in totaal 175 punten op de 12 plek eindigde in het eindklassement.

Er waren enkele opvallende grote verschillen tussen de resultaten bij de jury's en die bij de televoting. Zo werd gastland Zwitserland 2e bij de jury's, maar kreeg het geen enkel punt in de publieksstemming. Het Verenigd Koninkrijk, dat na de publieksstemming op de 10e plaats stond, kreeg ook geen enkel punt van de televisiekijkers.

Inmiddels zijn ook de uitslagen van de halve finales bekend. De 1e halve finale werd gewonnen door de Oekraïense band Ziferblat met hun lied 'Bird of pray'. Nederland is in de 1e halve finale 3e geworden. De Belgische inzending 'Strobe liights' van Red Sebastian eindigde in de 1e halve finale op de 14e plaats. In de 2e halve finale eindigde Israël op de 1e plaats.

Hieronder staat de complete uitslag van de finale, met daarbij de uitsplitsting tussen de uitslag bij de jury's en die bij het publiek. De uitslag van de 1e halve finale is hier te vinden, de uitslag van de 2e halve finale hier.

 




Terug naar het overzichtGepubliceerd op: 18-5-2025